Haberler

Medline Evde Sağlık

Dr. Koray Akay

Ülkemizde ve dünyada yaşlı nüfusunun artışına bağlı olarak kronik hastalıklarda da artış görülüyor. Yatağa bağımlı hastalıkları ve engelli nüfusunu da düşünecek olursak evde bakıma duyulan gereksinim giderek artıyor. Medline da hastanede alınan sağlık hizmet sunumunun bütünleyici ve kişiye özel olarak kurgulanmış şeklini Evde Sağlık hizmetiyle hastane dışında sunuyor.

Evde Sağlık hizmeti evlerinde günlük yaşamlarını kendi başlarına sürdürebilmek için yardım ya da danışmanlık hizmetine veya bakıcı ya da hemşireye ihtiyacı olan kişiler için sunulan hizmetler bütünüdür. Özelikle günümüzde kanser, kronik ve onkolojik hastalıkların görülme sıklığının artmasıyla birlikte Evde Sağlık hizmeti her yaştan kişi için ihtiyaç olabilir.

Evde Sağlık Hizmeti Nedir?

Evde Sağlık, gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, gerek kronik bir hastalığın takibinde, gerekse herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık ve tetkik hizmetlerinin verilmesi süreçlerinde, ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakımı hizmetlerinin verilmesidir. Evde Sağlık, hasta doktorunun teşhis ve tedavisi sonrasında profesyonel bir kadro ile evde, iş yerinde veya hastanın tercih ettiği bir mekânda uygulanır.

Evde Sağlık hizmetinin avantajları nelerdir?

Evde Sağlık hizmeti, hastaların evlerinde de düzenli olarak kontrol altında olmalarına, ihtiyaçları olan tedavi ve bakımı alabilmelerine ve psikolojik olarak daha rahat olmalarını sağlar. Evde Sağlık hizmeti, yataklı kurumların kapasitesini arttırdığı gibi, kronik hastaların tedavi ve bakım maliyetlerini de düşürür. Yatırım giderlerini, enfeksiyon riskini, hastaneye acil ve yoğun bakıma geri dönüşleri azaltır.

Evde Sağlık hizmetleri hangi durumlarda gereklidir?

Evde Sağlık hizmeti, ameliyat sonrası bakım gereksinimi olanlardan uzun süreli bakıma ihtiyacı olan hasta ve yaşlılara, yeni doğum yapan annelerden tedavisi evde de sürdürülebilecek hastalara, kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyanlardan, aşılama ve laboratuar tetkikleri gibi hizmetleri evinde veya işyerinde almak isteyenlere kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaç sahiplerine hitap etmektedir.

Bu hizmet neleri kapsar?

Medline Evde Sağlık olarak sunduğumuz Evde Sağlık hizmetleri arasında; 7/24 evde hemşirelik, eve doktor, anne/bebek sağlığı eğitimi, diyabetik hasta eğitimi, onkoloji ve kemoterapi hemşireliği, alzheimerli hasta yakını eğitimi, evde güvenlik organizasyonu ve eğitimi, fizik tedavi ve hasta bakıcılık, rekreasyon ve respite care, laboratuar, mobil görüntüleme hizmetleri, tıbbi ekipman ve sarf malzemelerinin temini bulunuyor. Aynı zamanda evde psikolojik danışmanlık hizmeti de sunuyoruz. Kayıp, travma gibi acil psikolojik destek ve yönlendirmeden, yeni anne babalara bebek ve aile danışmanlığına kadar gerekli tüm danışmanlığı verebiliyoruz. Yani kişilerin gündelik hayatta çözemedikleri problemlerle ilgili destek oluyoruz ve onları yönlendiriyoruz.

Bu hizmetler en çok kimler tarafından rağbet görüyor?

Evde Sağlık hizmetleri alanlar arasında en büyük çoğunluğu; ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlar, ortopedi ve travmatoloji hastaları, kalp, damar ve hipertansiyon hastaları, hemipleji (felçli) hastalar, onkoloji hastaları, akciğer ve solunum hastaları, diyabet hastaları, nöroloji hastaları, oksijen tedavisine ihtiyaç duyanlar, yeni doğum yapan anne ve bebekleri, bakım ihtiyacı olan yaşlılar ve özürlüler, grip, hepatit-B, zatürree gibi hastalıklardan korunmak için aşılanmak isteyenler, laboratuar tetkik ve test hizmetlerine ihtiyacı olanlar oluşturuyor.

Hizmet içeriklerinde ev ya da iş yeri farkı oluyor mu?

Hizmet içeriğinde hiçbir farkı olmuyor, hastanın ikamet ettiği adres neresi ise hizmeti o adrese sağlayabiliyoruz.

Bu hizmet ile yılsonunda ulaşılması hedeflenen kişi sayısı nedir?

İlk yıl için yaklaşık 400–500 kişiye ulaşmayı planlamış bulunuyoruz ama sonraki yıllarda hedefimiz ve planlamalarımız senede 1000 kişi şeklindedir.

Designed by Probee